Memopol

Check out all representatives Explore themes Browse all dossiers

John PROCTER

Score
0
Country
United Kingdom
Chamber
European Parliament
Party
European Conservatives and Reformists Group (ECR)
Biography
Born on 07/11/1966 in Leeds
Links
Parliament page E-mail
Contact
Brussels European Parliament Brussels European Parliament Strasbourg European Parliament Strasbourg European Parliament Brussels European Parliament Brussels European Parliament
Current mandates

European Parliament


from 17/11/2016 to present

United Kingdom


from 17/11/2016 to present

European Conservatives and Reformists Group


Member from 17/11/2016 to present
AGRI

Committee on Agriculture and Rural Development


Substitute from 19/01/2017 to present
LIBE

Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs


Substitute from 19/01/2017 to present
CULT

Committee on Culture and Education


Member from 19/01/2017 to present

Delegation for relations with Japan

Substitute from 14/12/2016 to present

Delegation to the EU-Montenegro Stabilisation and Association Parliamentary Committee

Member from 14/12/2016 to present
Past mandates
LIBE

Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs

Substitute from 14/12/2016 to 18/01/2017